Description
Drušvena igra u drvenoj kvalitetnoj kutiji. U kompletu dolazi tabla sa šahovskim poljima i figure za šah, kao i drveni žetoni za igre Dama (Checkers) i igru Tavla (Backgammon).
Šah
Šah se igra na kvadratnoj ploči (tabli) koja se naziva šahovska tabla (ploča). Tabla je podeljena na 8 kolona i 8 redova polja, dakle sadrži 64 polja koja su naizmenično crne i bele boje.
Polja mogu biti nacrtana (štampana) ili na posebnom stolu koji se naziva šahovski sto i služi prvenstveno za igranje šaha.[5]
Šahovske
figure
Chess klt45.svg Kralj
Chess qlt45.svg Kraljica
Chess rlt45.svg Top
Chess blt45.svg Lovac
Chess nlt45.svg Skakač
Chess plt45.svg Pešak
Svaki igrač počinje igru sa 16 figura. Figure su: kralj, kraljica (ili dama), top (ili kula) — 2 komada, skakač (ili konj) — 2 komada, lovac (ili laufer) (2 komada), pešak (ili pion) — 8 komada. Jedan igrač igra belim, a drugi crnim figurama, naizmenično pomerajući svoje figure, pri čemu beli ima prednost prvog poteza.
Cilj igre je dovesti protivnika u šah-mat (šah-mat znači mrtav kralj) situaciju.
Šah-mat je situacija kada je kralj napadnut i ne postoji način da se zaštiti od napada ili da se pomeri na nenapadnuto polje. U slučaju šah-mata (kraće mat), partija se završava, a pobednik je igrač koji je matirao suparnika. Osim mata, kad je pobednik poznat, partija može da rezultuje i remijem ili pat pozicijom – tada je rezultat nerešen.
Pat je situacija kada je jedan od igrača na potezu, ali ne može da pomeri ni jednu svoju figuru.
Remi je situacija kada nijedan igrač ne može dati mat drugom igraču, uglavnom usled nedostatka figura ili kada oba igrača procene da ne mogu nadigrati svog protivnika, tada dogovorno zaključuju remi, i to se zapisuje ½:½, tj. poen se deli.
Dama
Dama (franc. jeu de dames) je vrsta kombinatorne igre za dva igrača na tabli od 100 crno-belih polja. Prema nekim izvorima, ova igra je stara oko 4.000 godina. Dama je razvijena od alkerka.[1] Engleski naziv igre „draughts“ potiče od glagola crtati ili kretati se,[2] dok naziv „checkers“ potiče od kockaste table na kojoj se igra. U svom razvoju, ona se igrala na tablama s različitim brojem polja i različitim pravilima. Poznate su italijanska, ruska, engleska i turska dama (sve na šahovskoj tabli od 64 polja), te kanadska (na tabli od 144 polja).
Dama koja se igra na tabli od 100 polja (koju još nazivaju međunarodna dama i poljska dama) nastala je u Francuskoj (Pariz) 1723. Godine 1894. igralo se i prvo prvenstvo sveta na kojem je pobedio Francuz Isidor Vajs. Svetska prvenstva se redovno igraju od 1912. godine. Svetska federacija za damu (franc. Federation Mondiale du jeu de dames (FMJD)) osnovana je 1947. Osnivači su bili Francuska, Holandija i Belgija.
Tavla ili bekgemon je jedna od najstarijih igara na ploči i igrala se još u Persijskom carstvu, drevnom Egiptu i Rimskom carstvu. U ovoj igri na tabli učestvuju dva igrača. Svaki od igrača ima po petnaest žetona koje se pomeraju preko dvadeset i četiri polja (trouglastog oblika) nakon bacanja kockice. Cilj ove igre je biti prvi čiji su žetoni uklonjeni sa table.
Za pobedu nije važna samo sreća, nego je potrebno poznavati strateške i taktičke elemente igre, jer nakon svakog bacanja kocki igrač mora odlučiti koje će figure kako odigrati i pritom paziti na protivnikove kontranapade. Pobednik je onaj igrač koji pre uspe da izvadi svih 15 figura s ploče.[1]
Kao i šah, i bekgemon je predmet proučavanja pomoću kompjuterskih programa. Današnji programi mogu igrati bekgemon jednako uspešno kao i najbolji ljudski igrači.